МАСЛАТА
Използваме натурални масла от България като шипка, кайсиеви ядки, бадемово и гроздови семки. Екзотичните масла като кокос, какако, ший и жожоба естествено са с био произход.
В грижата за кожата маслата създават тънка защитна бариера, която предпазва от загубата на водата през кожата и заключва хидратацията. Лятото са подходящи леки и "сухи" масла, които попиват бързо, а през сухите и студени месеци може по-плътни масла като кокос, какао и ший. Други съставки в козметиката също могат да създават такава оклузвна или полу-оклузвина бариера.
АНТИОКСИДАНТИ
Използваме витамин Е (токоферол) - силен есетвен антиоксидант. А кремовете и лосионите ни съдържат още и ниацинамид (витамин B3), който освен антиоксидантен ефект, помага и срещу пигментация. Често ботаническите екстракти, като пример зелен чай, също са богати на антииоксиданти.
В грижата за кожата имат много полезни свойства. Накратко, предпазват кожата от процеси на оксидация и свободни радикали. Така успокояват раздразненията, забавят стареенето и често имат позитивен стимулиращ ефект за кожата. Помгат заздравяването и производството на серамиди, колаген и еластин. Допълнително подсилват дейтвието на консервантите.
ХУМЕКТАНТИ И ХИДАРТАЦИЯ
Използваме растителни глицерин, хиалуронова киселина и пантенол (провитамин B5). В грижата за кожата хумектантите имат доказана ефективност за хидратацията на кожата. Те привличат водата към себе си и помагат за задъжането й в кожата. Често са водоразтворими и се намират в продукти с вода като кремове и лосиони.
Глицерина е с малка молекула, която преминава през кожната бариера и действа в дълбочина. Глицерина има и допълниетелен ефект като подхранва микробиома на кожата и подсилва кожната бариера.
А хиалуроновата киселина е с голяма молекула, не прониква в кожата и действа на повъхността. Заедно помагат за добра и цялостна хидратация. При тях обаче трябва да се внимава с концентрацията. Въпреки че повечето от тях за напълно безвредни дори във високи концентрации, хумектантите могат да еимат обратен ефект при неподходящ климат. Важен е баланса от съставки в продукта.
НАТУРАЛЕН КОНСЕРВАНТ
Използваме Benzyl Alcohol, Potassium Sorbate и Sodium Benzoate.
Звучат страшно, но са от натуралните консерванти позволени и в био продукти. Дори се използват в хранителната индустрия. Общо са по-малко от 1% от продукта.
В продуктите предпазват от разваляне и развитие на бактерии, гъбички, дрожди и мухъли. Важни са в породукти с вода. Микробите обичат водата. Въпреки, че в козметиката се използва пречистена вода, консверваните са изключително важни за безопасността на продукта.
БОТАНИЧЕСКИ ЕКСТРАКТИ
Използваме екстракти от шипка, невен и зелен чай. За да се запазят ценните им свойства, екстрактите и други чувствителни към температура съставки, като студенопресованите масла и етеричните маса, са вложени в продуктите ни на ниска темпераура под 40°C.
В грижата за кожата екстрактите могат имат различен ефект в зависимист от растенията и билките от които са извлечени. Невенът е популярен с успокояващия си ефект и е подходящ за чувствителна кожа и зачервявания, шипката се слави с това че помага в поддържането на кожата млада и елстична, а зеления чай е богат на антиоксиданти. Във висока концентрация могат да раздразнят кожата. Какъвто и екстракт да съдържат продуктите Ви, те винаги са страхотен избор.
ЕМУЛГАТОР
Използваме най-често Cetearyl Olivate и Sorbitan Olivate. Той е натурален получен от маслиново масло чрез студени процеси. Има двойна функция и като емолиент - създава течни кристални структури подобни на естествените в кожата и така защитава, задържа хидратацията и подсилва кожната бариера. Създава тънка бариера и така може да има успокояващо действие. Също може помага доставянето до кожата на някои активни съставки и не нарушава естествения микробиом.
Има много видове емулгатори. В продуктите те правят водата и маслата да се смесват в хомогенен крем - наричан емулсия. Използваме Glyceryl Stearate и други мастни киселини като Cetearyl Alcohol за някои продукти. Те имат оклузивен ефект и също така помагат за емулсията, правят разнасането на продукта гладко без мазно усещане и отмиването по-лесно.
БОНУС: НИАЦИНАМИД
Т.нар. витамин B3, напоследък е много популярна съставка. Той има много добра термична, оксидантна, светлинна и водна стабилоност. Това го прави лесен за влагане в козметиката. Всъщност полезните му свойства за кожата са известни и се изследват от доста време. Ето и някои пручвания за най-любопитните:
Плацеобо изследвания (2004, International Journal of Cosmetic Science) и (2011, Dermatol Res Pract) показват, че 4% и 5% ниацинамид дневно изравняват тена, значително подобряват пигментация, мелазма и финни бръчки и намаля възпалителните клетки. Особено в комбинация със слънцезащита.
Изследване in vivo (2000, Br J Dermatol) сочи, че увеличава синтеза на серемиди и свобдони мастни киселини, хидратира и подсилва кожната бариера. Друго плацебо проучване (2006, Journal of Cosmetic and Laser Therapy) показва, че 2% ниацинамид регулира себума. А в Journal of Dermatology (2013) откриват, че 4% ниацинамид два пъти дневно значително подобрява леко до средно силно акне.
Есествено нужно е време, 4-8 седмици, докато кожата се възобнови, за да са видими каквито и да е резултати от продукт.
Информацията тук е само с информативна цел. За диагноза или лечение се обърнете към лекар специалист. Присъствието на които и да е съставки в продукт не гарантира тяхното действие и ефективност докато не са направени допълнителни изследвания и тестове на продукта. Също често е индивидуално - винаги тествайте толерантността си към продукт предварително преди да премините към редовната му употреба.