
СЪСТАВКИТЕ
които ползваме, произход и eфект

МАСЛАТА
Използваме натуралнo био шипково масло от България и български масла като кайсиеви ядки, бадем и гроздови семки. Екзотичните масла, като кокос, ший и жожоба, естествено не са от България, но са с био произход.
В грижата за кожата маслата създават тънка защитна бариера, която овлажнява като предпазва от загубата на вода през кожата и заключва хидратацията в нея. Лятото са подходящи леки или "сухи" масла, които попиват бързо като шипкво, гроздови семки и студенопресовано слънчогледово масло. А през сухите и студени месеци са подходящи по-плътни масла като бадем, какао и ший.
Други съставки в козметиката също могат да овалжняват, като създават оклузвна и полу-оклузвина защитна бариера.
АНТИОКСИДАНТИ
Витамин Е (токоферол) е любим силен и есетвен антиоксидант в козметиката. Ботаническите екстракти често са богати на антииоксиданти.
Антиоксидантите имат много полезни свойства. На кратко те предпазват от процеси на оксидация и свободни радикали. Така успокояват раздразнения, забавят стареенето и често може да помгат заздравяването и производството на серамиди, колаген и еластин в кожата. Допълнително подсилват и дейтвието на консервантите и имат синергитичн ефект с много други съатвки.


ХУМЕКТАНТИ И ХИДАРТАЦИЯ
Използваме растителен глицерин. Ако сте се чудили какво точно е това и защо е в началото от състава на почти всеки продукт, то сега ще разберете.
Хумектантите имат доказана ефективност за хидратацията на кожата. Често са водоразтворими съставки. Те привличат водата към себе си и помагат задъжането й в кожата. А овлажнявщи са съставките, които създават бариера и предпазват от загуба и изпаряване на водата през кожата, като масла и восъци.
Глицеринът е подценяван. Това е съставка одобрена от всички био сертификации и с отлична безопасност. Той е с малка молекула, преминава през кожната бариера и хидратира в дълбочина. Допълниетелно има ефект, който не всеки хумектант има, да подхранва микробиома на кожата и подсилва кожната бариера.
Други често срещани хумектанти са хиалуронова киселина и пантенол (Провитамин B5). Въпреки че повечето хумектанти са напълно безвредни, при всички тях трябва да се внимава с концентрацията, защото могат да имат обратен ефект особено при сух климат или зимата. Могат да са изсушаващи като привличат водата от по-дълбоките слоеве на кожата към повърхността, където се изпарява. За това е важно да има оклузивни и полу-оклузивни съставки (овлажняващи). Важен е баланса на съставките в продуктите. Хидратиращия крем има оптимално количество хумектант и оклузиви.
НАТУРАЛЕН КОНСЕРВАНТ
Използваме Benzyl Alcohol, Potassium Sorbate и Sodium Benzoate.
Звучи страшно, но е от натуралните консерванти одобрени в био продукти. Дори се използват в хранителната индустрия. Общо са по-малко от 1% от продукта.
Консервантите предпазват от разваляне и развитие на бактерии, гъбички, дрожди и мухъли, които могат да са много по-опасни за здравето. Особено важни са в породукти с вода или излагане на влага. Въпреки, че в козметиката се използва пречистена вода, това далеч не е достатъчно и консверваните са изключително важни за безопасността.


БОТАНИЧЕСКИ ЕКСТРАКТИ
Известни с разнообрани полезни свойства. Има различни видове екстракти - глицеринови, алкохолни, маслени извлеци, CO2 екстракти. Етеричните масла и техните истински хидрозоли също са видове екстракти.
Най-често имат антиоксидантен, антибактериален или тонизиращ ефект в зависимист от вложените растения и билки и извлечените компоненти, като феноли и естествени киселини. Трябва да се влагат в продукти на ниска темпераура под 40°C, за да се запазят ценните си свойства и компоненти.
Невенът е популярен с успокояващ ефект и е подходящ за чувствителна кожа и зачервявания. Шипката е извсетна в поддържането на кожата млада и елстична, а зеления чай е богат на антиоксиданти. Във висока концентрация обаче могат да раздразнят кожата и не трябва да се прекалява. Какъвто и екстракт да съдържат продуктите, винаги са страхотен избор.
ЕМУЛГАТОР
Използваме Cetearyl Olivate и Sorbitan Olivate. Това мултифукнционална натурална съставка подобна на восък получена от маслиново масло чрез студени процеси. Позволена в био сертификати. Емулгатори са съставки, които смесват водата и маслата заедно. Прави крема с красива, гладка и плътна тектура.
Освен емулгатор е и емолиент, който създава течни кристални структури подобни на естествените в кожата. Тази тънка оклузвина, защитна бариера задържа хидратацията и може да има успокояващо действие. Не нарушава естествения микробиом и помага с доставянето до кожата на някои активи.
Използваме и мастни киселини като Cetearyl Alcohol. Противно на интуицията цетеариловия алкохол не е изсушаващ. Той също е подобен на восък и има оклузивен и овлажняващ ефект. Помага за стабилността на продукта и прави разнасянето лясно без мазно усещане.


БОНУС: МАСЛО ОТ ШИПКА
Маслото от шипка е известно със страхотните си ефекти за кожата не случайно:
Помага с успокояването на кожата и има "анти-ейдж" ефект. Съдържа незаменими мастни кислеини (essentail fatty acids), витамини и антиоксиданти вкл. каротеноиди на които се дължи цвета му. Студенопресованите масла запазват тези ценни компоненти.
По-голямата част от каротеноидидите в маслото от шипка са бета-каротен, който е прекурсор на витамин А (ретинил естери) в кожата и това допринася за поддържането на младата кожа. Любопитно е че маслото от шипка съдържа и много мънички количества от активната форма на витамин А (ретиноева киселина ~0.00004%).
Линолова и алфа-линоленова киселина са незаменими мастни кислени и са главната част от шипковото масло. Те имат важна роля в защитата на кожната бариера. Могат да помогнат с хиперпигментацията като подискат производството на меланин и усилват възобновяването на клетките, като по този начин подобряват десквамацията (естественото отделяне на мъртвите клетки) на пигментираните клетки от кожата. (Ando et al., 1998)
Линоловата кислеина е най-много в здравата кожа, докато нездравата кожа е склонна към повече олеинова киселина (която се е по-големята част в масла като ший, какао, макадамия и бадем). Бланса на тези мастни киселини в кожата е важен.
Линоловата кислеина е подходяща и за акнетична кожа. Двойно сляпо плацебо проучване показва, че приложена кожно в продължение на месец линоловата киселина значително намаля размера на микрокомедоните. (Letawe et al., 1998)
Не е фолклорен мит, че маслото от шипка е полезно за кожата.
Информацията на сайта е само с информативна цел. За диагноза или лечение се обърнете към лекар специалист.