Съчетаване на съставки в рутината
- lilscarehandmade
- 12.12.2024 г.
- време за четене: 3 мин.
Актуализирано: 28.02

Кои съставки се съчетават добре?
Някои съставки си пасват и по-често се срещат заедно в един продукт. Крем, който съдържа някои от желаните от теб съставки заедно, може да намали продуктите в рутината. Така те по-вероятно ще са и в балансирана и ефективна концентрация, а ти ще намалиш натоварването на кожата си от разнообразни пластове продукти.
Естествно трябва да се внимава с продукти, които съдържат "всички" активи. Те често в продукта само за да са върху етикета и възможно да са вложени в концентрация дори под минималното ефективно.
Ето кои лесно се съчетавт добре:
Витамин Ц и антиоксиданти - взаимно си помагат и подсилват ефекта си. Популярнa комбинация е Vitamin C и ферулова киселина и/или витамин Е.
Ниацинамид, или витамин Б3, също е антиоксидант. Това е много стабилна съставка - лесно се влага в прдукти без да е претенциозна и не си пречи с други съставки. Vitamin B3 има много полезни свойства за кожата (освен антиоксидантни). Ако това е съставка на която дъжиш - супер. Но не е задължителен и ако любимия ти овлажняващ крем не го съдържа, това е напълно ок.
Ретинол и ретиноиди, форми на витамин А, са много попупярни. Всъщност те кобинират добре с повечето други активи, но трябва да се избягват екфолиращи киселини като AHA, BHA или PHA в рутината, защото ефекта се натрупва и се получава прекалено ексфолиране, раздразнение и чувствиелност подобно на изгаряне. Добре е да са в самостоятелен продукт, за да може да подбереш подходяща форма, концентрация и колко често да ги използваш. Повече за ретиноидите и може да прочетеш в поста за ретинол.
Серамиди са защитаващи съставки, полезни са за кожата и лесно се влагат сред различни други съставки в продуктите. Серамидите могат да са синтетични (което не е лошо) и се намират естествено и в някои масла като жожоба. Отново, може с тях, но може и без. Зависи какво търсиш за теб и твоята кожа.
Пептиди - защитават, подхранват и често стимулират кожата да произвежда колаген и/или еластин. Те са синтетични съставки, което не ги прави лоши, а даже обратното. Това позволява да се направят повече тестове и изседвания и много точно да се определят ефектите им върху кожата, концентрацията на действие и безопасността им. С натуралните съставки това естествено става значително по-трудно. Пептидите са особено благоприятни за зряла кожа както и за превенция.
Кои съставки нямат нужда от самостоятелен продукт?
Идеи как да намля продуктите в рутината си?
При съчетаването на съставки е важен и вида на продукта и ефекта. Като актив и хидратация или защита и оклузивен ефект. Ето някои които са по-добре като част от продукт:
Хиалуронова киселина - Да, помага и хидратира ефективно в много ниски концентрации и не си пречи с други съставки. Затова вече е в почти всеки продукт. Не е нужен отделен серум с хиалуронова киселина. Напълно достатъчна е като допълнение към всеки овлажняващ продукт.
Витамин Е (токоферол) е мощен антиоксидант, помага и защитава кожата и самите продукти. Пасва идеално на всеки продукт с поне малко масла. Различнинте форми на витамин Е също съчетават лесно и добре. Но повечето проучвания сочат, че токоферолите нямат изразени собствени свойства за кожата, а са по-фективни в комбинация с други съставки, UV-филтри и антиоксиданти с които имат синергитичено действие.
БОНУС МИТ: Колагена в козметиката е маркетингов трик
Колагена има голяма молекула, която не приминава през кожната бариера и не се усвоява от кожата. Нискомолекулния или хидролизиран колаген също има твърде голяма молекула и не се абсорбира. Външно приложен кожно може да подпомогне хидратацията, но няма особен ефект като да намаля бръчици. Колагенa се синтезира естествено в кожата от клетки наречени фибробласти. По-подходящи са съставки, които стимулират производството на колаген и еластин в кожата, като пептиди или продукти които забавят деградацията им като слънцезащита. Но тези продукти нямат почти никаква полза да съдържат колаген.
Търси козметика подходяща за теб и твоята кожа!
Препратки, източници и допълнителна литература:
Keen, M., & Hassan, I. (2016). Vitamin E in dermatology. Indian Dermatology Online Journal, 7(4), 311. https://doi.org/10.4103/2229-5178.185494
Vitamin E and skin health. (2024, January 2). Linus Pauling Institute. https://lpi.oregonstate.edu/mic/health-disease/skin-health/vitamin-E
Lin, F., Lin, J., Gupta, R. D., Tournas, J. A., Burch, J. A., Selim, M. A., Monteiro-Riviere, N. A., Grichnik, J. M., Zielinski, J., & Pinnell, S. R. (2005). Ferulic Acid Stabilizes a Solution of Vitamins C and E and Doubles its Photoprotection of Skin. Journal of Investigative Dermatology, 125(4), 826–832. https://doi.org/10.1111/j.0022-202x.2005.23768.x
Yin, X., Chen, K., Cheng, H., Chen, X., Feng, S., Song, Y., & Liang, L. (2022). Chemical Stability of Ascorbic Acid Integrated into Commercial Products: A Review on Bioactivity and Delivery Technology. Antioxidants, 11(1), 153. https://doi.org/10.3390/antiox11010153
Reilly, D. M., & Lozano, J. (2021). Skin collagen through the lifestages: importance for skin health and beauty. Plastic and Aesthetic Research, 8, 2. https://doi.org/10.20517/2347-9264.2020.153
Comments