
Какво са и какви са разликите?
Объркващо е когато започнат да наричат подобни неща с нови думи, за да изглеждат атрактивни за тенденциите. Съвсем се обърква човек кое кое е и някое от тях изобщо ново ли е наистина.
Ексфолиране е самото действие на премахване на повърхностния слой мъртви клетки от кожата. Може да се прави в къщи физично със скраб или химично с пилинг киселини или при професионалист с киселини. Естественото отделяне на тази клекти от кожата се нарича десквамация и е част от процеса на обновяване на кожата.
Пилинг - по-често се използва за химично ексфолиране с AHA киселини (Alpha Hydroxy Acid), BHA (Beta Hydroxy Acid) и по-новите PHA (Poly Hydroxy Acid). Не са никакви страшни вещества. Има разнообразние на такива продукти - концентрирани под формата на серум, нежни като лосион без отмиване или в измиващ гел за лице. Ретиноидите (формите на Витамин А) също имат ексфолиращ ефект като стимулират обновяването на кожата.
Скраб - продукт чрез който физично/механично се ексфолира кожата чрез търкане на абразивни частици. Не е подходящ за нежната кожа на лицето или устните. Най-често са със захар или сол, защото се разтварят във вода и не запушват канала на банята както кафето. Абразивните частици са в масла или крем, за добро плъзгане по кожата и лесно отмиване. Тук също няма смисъл от активи. Някои скрабове имат двойно действие и са комбинирани с AHA, но това често е обозначено върху продукта по някакъв начин.
Разлика е и че скрабовете може да "надерат" кожата и образуват микроразкъсвания дори и много внимателно да се ползват без силно да се натиска пак има риск. Ексфолирането с киселини всъщност е нежния вариант без никакъв риск от миркоразкъсвания, който дейстива по-ефективно само върху мъртвите и най-старите (т.е. по-твърдите и кератинизирани) клетки.
Защо да ексфолирам кожата си?
Отстраняването на мъртвите клетки помага обновяването на кожата и разкрива свеж и здрав вид, почиства порите и помага да не се зпушват. Неотделените мъртви клетки може придават сив и уморен вид на кожата и водят до повече запушени пори. Ексфолирането помага и срещу пигментация, неравен тен и петънца по кожата. Но не е самодостатъчно и е добре се комбинира с подходящи други активи в рутината и слъцезащита.
Как да ексфолирам кожата си?
Най-добре ексофлират AHA, BHA или PHA киселините. Клетките на кожата имат цикъл на обнояване: раждат се в най-дълбокия слой и в началото всики са "сочни", меки и кръгли. Те иместват предишните клетки навън. По-старите стават по-продълговати и твърди заради кератиновата си обвивка. В последния си етап са вече силно кератинизирани, твърди и съвсем плоски, а мъртвите естествено се отделят. Често обаче те не се отделят добре. Киселините помагат първо и само на най-старите неотделени мъртви клетки.
AHA ексфорлиране не се смесва с ретиноиди
Ретиноидите и пилинг киселините имат подобно дейстие и взаимно усилват раздразнението на кожата. AHA, BHA и PHA ексфорлират химично като "разтварят лепилото", което държи клетките неоделени. Ретиноидите имат подобен ексфолирщ ефект като забързват цикъла и възобновяването на клетките т.е. повече нови и по-малко стари. Няма смисъл да се смесват.
Колко често да ексфолирам кожата си?
Поне веднъж седмично - от 1 до 3 пъти седмично обикновенно е напълно достатъчно. До голяма степен зависи и от самия продукт. Важно е да спазваш инстукциите и да ги ползваш правилно, като се вземат предвид и други активи в рутината като ретинол. Препоръчително е, какъвто и метод да изберем, след ексфолиране да се ползва слънцезашита, защото кожата става по-чувствителна.
В зависимост от формулата и концентрацията, някои AHA продукти се изплакват след съвсем кратко време на дейтвие, други след няколко минути, а някои се оставят дори без отмиване. Общото е да не се прекалява с ексфолирането от всеки тип, като ги ползваме твърде дълго или често и не следваме инструкциите, защото може да причи раздразненеие, зачервяване и белене. При никакъв козметичен продукт не трябва да се усеща парене, щипене или дразнение и тук не изключение (изплакни продукта незабавно с хладка вода, ако усетиш дискомфорт).
Ексфолиране с AHA киселини, BHA или PHA?
AHA киселини са водоразтворими с малки молекули, които преминават през кожата за добро и ефикасно ексфолиране в дълбочина. Гликоловата киселина е с най-малка молекула и преминава най-добре през кожата. Бонус е, че стимулира производството на колаген в кожата. Млечната коселина е с втората най-малка молекула. За нея има противоречиви проучвания дали стимулира колагена: според някои - да, а други - не. Азелаиновата киселина е още по-нежна спрямо останлите. Лимонената киселина също е вид AHA. AHA са също хумектанти и помагат с овлажняването и хидратацията на кожата.
BHA е слациловата киселина е тя за разлика от AHA се разтватя по-добре в масла (по-липофилна е) и за това е толкова подходяща за почистването на мазна кожа и запушени пори.
PHA са по-новите на пазара. Често се ползват gluconolactone или lactobionic acid както се изписват върху опаковките. Имат по-голяма молекула, която по-бавно преминава през кожата и не толкова дълбоко. С по-бавното си действие PHA са още по-нежни от AHA или салициловата киселина и се толерират доста добре. Повечето типове кожа могат да ги използват дори ежедневно. Естествено е препоръчително да започнеш само с 2-3 пъти в седмицата и да следваш инстукциите на продукта.
Бонус за любопитните
Кожата има леко киселинно pH околко 5. Всъщност за да е ефекивна в ексофолирането една киселина, продукта не винаги трябва да е с по-киселинно pH около 3, което от своя страна дразни кожата допълнително. По-високото pH на продукта не онзачава, че киселината задължително е неутрализирана, а че по-бавно ще се усвои от кожата с по-малко дразнение. За това и някои такива продукти ги рекламират с "бавно освобождаващ" ефект. При тях пък има вероятност да не се усвои вложеното количество от киселните и да не ексфолират достатъчно. Добрата новина е, че pH на пилинг се регулира да е ефективно същевремнно подходящо кожата.
Търси козметика подходяща за теб и твоята кожа!
Изпробвай нови продукти, един по един и постепенно, като следиш вниаметелно кожата си.
Препратки, източници и допълнителна литература:
Wong M. Fact-check: Why does pH matter for AHAs and BHAs?. Lab Muffin Beauty Science. May 3, 2014. Accessed February 20, 2025. https://labmuffin.com/fact-check-friday-why-does-ph-matter-for-ahas-and-bhas/
Comments