ШИПКОВО МАСЛО: ЕФЕКТИ ЗА КОЖАТА
- lilscarehandmade
- 24.06
- време за четене: 2 мин.

Базовите мсла обиновенно се разглеждат като базови съставки, но маслото от шипка има малко повече ползи /особено студено пресованото/. Също както повечето масла овлажнява кожата и помага на хидратацията като създава тънка оклузивна бариера и предпазва от загуба на вода. Освен това съдържа ценни натурални компоненти, които ни карат да го разгледаме като активна съставка с полезни ефекти за кожата.
ЕФЕКТИ НА ШИПКОВО МАСЛО ЗА КОЖАТА
Маслото от шипка има известни ползи за кожата. Помага с успокояването на кожата, подхранва всеки тип кожа дори тази склонна към омазняване и акнетичната и помага с балансирането и защитаването на кожната бариера. Поддържа здравия и млад вид на кожата. Студено пресованото шипково масло запазва ценните си компоненти като незаменими мастни кислеини /essentail fatty acids/, витамини, антиоксиданти и каротеноиди на които се дължат червения цвят и ефектите му.
Не е фолклорен мит и не е случайно
КАРОТЕНОИДИ:
Каротеноидите допринасят за т.нар. анти-ейдж ефект. Този термин не е походящ за нищо в козметичната индустрия, защото стареенето е естесвен и необратим процес, но може да се забави и да стареем по-красиво. По-голямата част от каротеноидидите в шипковото масло са бета-каротен, който е прекурсор на витамин А /ретинол/ в кожата и това допринася за поддържането на младия вид. Любопитно е, че маслото от шипка може да съдържа и много малки количества от активната форма на витамин А - ретиноева киселина ~0.00004%. Естествено това не е достатъчно, за да покаже популярния благоприятен ефект.
ЛИНОЛОВА КИСЕЛИНА:
Линолова и алфа-линоленова киселина са незаменими мастни кислени и са главната част от шипковото масло. Имат важна роля в защитата на кожаната бариера. Могат да помагат с хиперпигментацията като подискат производството на меланин и усилват възобновяването на клетките, като по този начин подобряват естественото отделяне на мъртвите клетки и на пигментираните клетки от кожата. (Ando et al., 1998)
БАЛАНС НА НЕЗАМЕНИМИ МАСТНИ КИСЕЛИНИ В КОЖАТА:
Линоловата кислеина е най-много в здравата кожа, докато нездравата кожа е склонна към повече олеинова киселина (по-голямата част от масла от ший, какао, макадамия и бадем). Бланса на тези мастни киселини в кожата е важен. Линоловата кислеина е подходяща и за акнетична кожа. Двойно сляпо плацебо проучване показва, че приложена кожно в продължение на месец линоловата киселина значително намаля размера на микрокомедоните. (Letawe et al., 1998)
Препратки, източници и допълнителна литература:
Ando, H., Ryu, A., Hashimoto, A., Oka, M., & Ichihashi, M. (1998). Linoleic acid and α-linolenic acid lightens ultraviolet-induced hyperpigmentation of the skin. Archives of Dermatological Research, 290(7), 375–381. https://doi.org/10.1007/s004030050320
Letawe, N., Boone, N., & Piérard, N. (1998). Digital image analysis of the effect of topically applied linoleic acid on acne microcomedones. Clinical and Experimental Dermatology, 23(2), 56–58. https://doi.org/10.1046/j.1365-2230.1998.00315.x
Comentarios