top of page

Какво прави ретинол, ретинал или витамин А за кожата?

Актуализирано: 27.02

Идея за блог пост 1
 

Какви ефекти има ретинол за кожата? И как работи?


Първо, да изясним - ретинол е една от формите на витамин А. Обобщено те се наричат ретиноиди. Ретинол е вид ретиноид, както и ретинал или ретинил палмитат.


Витамин А работи като стимулира регенерирането, възобновяването и растежа на нови клетки в кожата. Той подобрява десквамацията т.е. отделянето на мъртвите клетки от повърхността на кожата и озарява подобно на AHA ексфолиране. Преминава и действа в дълбочина, стимулира производството на колаген, намаля деградацията му в кожата и така връща плътността и намаля признаците на стареене, финни линии и бръчици. Помага при акне, хиперпигментация, изравнява тена и текстурата, свива и изчиства порите. Вече звучи сякаш другите съставки дори не се стараят. Някои наричат витамин А златния стандарт в анти-ейдж козметиката.



Как се ползва ретинола? И какво трябва да знаеш преди да го използваш? Странични ефекти?


Понякога е трудно да се стабилизира в продукти, защото деградира лесно. Има нужда от период на адаптация на кожата. Може да причини раздразнение, зачервяване и белене дори при не толкова чувствителната кожа, ако не се внимава с концентрацията. Не е подходящ за бременни и кърмене тъй като има данни, че орално лекарства с витамин А имат негативен ефект. Поради начина си на действие предизвиква фото чувствителност на кожата и за това се ползва вечер (или поне след залез), за да има максимално време да действа и да се възстановява кожата. На сутринта задължително трябва слънцезащита и предпазване от UV лъчи. Много козметични продукти няма смисъл да се ползват, ако не съчетват с превенция и слънцезащита.



С каква концентрация да използвам ретинол?


Като златно правило е по-малко е по-добре. И тук важи напълно. Ако не сте ползвали тази съставка е силно препоръчително да започнете един път седмично с най-ниската концентрация, която намерите или с по-деликатна форма. Постепенно може да увеличите честотата според толерантността докато кожата се адаптира и стане ежедневно.


Преди дори да си помислите за по-висока концентрация е важно да се ползва лек ретинол докато кожата свикне напълно в продължение на поне месец. И после с новата концентрация или по-силна форма отново е добре да започнете веднъж седмично. Концентрацията на ретиноидите в продуктите зависи и от тяхната форма и сила. Обикновенно варират от 0.05% до 1% като 0.1% ретинол също си е напълно ефективен.


Важно е да се отбележи, че има нова европейска регулация относно ретиноидите и концентразията им ще е от 0.05% до 0.3% като някои не толкова раздразнителни форми като ретинил палмит може да са до 0.55%. Много марки вече се подготвиха и замениха своите продукти с 1% ретинол с по-ниски концентрации, други ретиноиди или алтернативни съставки.


Какви са формите на витамин А и техните разлики?


Да изясним: ретинол е една от формилте на витамин А. Обобщено се наричат ретиноиди. Ретинола е вид ретиноид.


  • Ретиноева киселина / третиноин е биологично активната форма. Няма нужда да се преобразува от кожата и действа директно. Не се продва в магазините и нужно е предписание от лекар.


  • Ретинал / ретиналдехид е една стъпка до преобразуването от кожата в активната форма. Намира се в магазините и козметичните продукти.


  • Ретинол - също има добра ефикасност и е две стъпки до преобразуване. Първо в ретинал, а след това в биоактивната форма. Намира се в магазините и козметиката.


  • Ретинил естери - като ретинил палмитат са три стъпки до преобразуване в активна форма. Ретинил естери са формата, която се съхранява от тялото като запас за когато е нужен. Не дразни кожата. Намира лесно в козметиката и в аптикетите пог формата на мазило за след изграряне на кожата.


Интересен факт е, че с витамин А може да се предозира и кожно. Новата европейска регулация за ретиноидите помага да се съобразяваме излагане на витамини допълнително. Важно е да ползваме продуктите си по предназначение без да прекаляваме. Трябва да се отнасяме отговорно към всички активни съставки.



Алтернативи на ретинол? Защо и за кого?


Ретинолът може да предизвика раздразнение, не е подходящ за бременни и кърмещи, предизвиква фоточувствителност, има притеснителен период на aдаптация - ретинизация, а някои хора просто търсят изцяло натурални продукти. С желанието за ефективни натурални съставки вече има нови, щядящи алтернативи с подобни свойства:


  • Бакучиол - екстракт от растението бабчи; има проучвания и показва подобни ефекти и резултати сравнение с ретинол; бонус за фотостабилност;

  • Novoretin - забавя деградацията на натуралната ретиноева киселина в кожата; извлича се от мастиково дърво;

  • Hypskin - възобновява клетките подобно на ретинол без станични ефекти; COSMOS удобрен; извлечен от морски водорасли;

  • Retinart - активира специфични рецептори на ретиноевата киселина; без раздразнение; COSMOS; извлечен от средиземноморски водорасли;

  • Retinaturel - натурален ретинАл; намалено раздразнение; добит чрез биоферментация на халобактерии;


Важни цели на алтернативите на ретинол са желаните ефекти без раздразнение. Изредените алтернативи са с търовски имена на съставки за козметика, а не креийни продукти


 

Препратки, източници и допълнителна литература:


  1. Kafi, R., Kwak, H. S. R., Schumacher, W. E., Cho, S., Hanft, V. N., Hamilton, T. A., King, A. L., Neal, J. D., Varani, J., Fisher, G. J., Voorhees, J. J., & Kang, S. (2007). Improvement of naturally aged skin with vitamin A (Retinol). Archives of Dermatology, 143(5). https://doi.org/10.1001/archderm.143.5.606


  2. Sorg, O., Antille, C., Kaya, G., & Saurat, J. (2006). Retinoids in cosmeceuticals. Dermatologic Therapy, 19(5), 289–296. https://doi.org/10.1111/j.1529-8019.2006.00086.x


  3. Puyana, C., Chandan, N., & Tsoukas, M. (2022). Applications of bakuchiol in dermatology: Systematic review of the literature. Journal of Cosmetic Dermatology, 21(12), 6636–6643. https://doi.org/10.1111/jocd.15420



Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating

Информацията на този сайт е само с информативна цел. За диагноза или лечение се обърнете към лекар или специалист.

За най-новите изкушения

Защо да се запиша?

  • кратки блог постове до 4 минути​

  • козметика, съставки, рутина и кожа

  • деинфлуенс, митове и треднове

РАСТИТЕЛНИ И

БИО СЪСТАВКИ

НЕЖНИ

ФОРМУЛИ

РЪЧНО
ИЗРАБОТЕНИ

 БЪЛГАРСКИ

ПРОИЗХОД

© 2035 by LIL'S CARE

bottom of page