Защо семпла рутина за лице е по-добре?
Нужна ли е корйска рутина в 10 стъпки? А рутина за ръце? На кратко - не, не ти трябват много продукти. Повечето дерматолози ще кажат, че простичката и кратка рутна е по-добре.
Много от козметиката съдържа разнообразни активи. Проблема, не е че ги смесваме, но вероятно прекаляваме с пластовете грижа за лице и това затормозява кожата. Един нежен имиващ гел вечер и деликатен хидратиращ крем са напълно достатъчни за повечето хора. И да, това доста вероятно включва и теб.
" Раздразнената кожа и свръхконсумацията не са сладки. "
Колкото и умерено и 'стиснато' да ползваме продуктите си в малки, малки количества, всички те имат различни активи, етерични масла, парфюми и консервантни системи и тяхното натрупване върху лицето за една вечер повече ще навреди. Това не означава, че те са нашия нов враг, а да ги ползваме разумно. Все пак нанасянето на изкючително тънък слой си остава почти винаги е напълно достатъчно и препоръчително.
Не бързай да изхвърляш продуктите си! В никакъв случай това не решава проблема. Просто не ги използвай всички на един път един път в седмицата, когато се сетиш за тях. Разпредели ги в различните дни от седмицата.
Поръси желаните активи в един хидратирщ продукт.
Често продуктите имат сходни функции и състав. Нямаш нужда от измиващ скраб, AHA пилинг, измиваща пяна, детокс маска, маска с активни съставки, тонер, есенция, и серум с активи, хидратираща терапия, флуид, крем с още много активни съставки, защитен крем, богат и емолиентен крем, нощен крем и нощна маска. И всичко в рамките на 10 минути вечер?! Не, това натоварва кожата.
Какво да правя, когато всеки продукт в магазина е с различна активна съставка и нищо друго от това което търся?
Имаш три варианта. Първо е да намалиш съставките, които изискваш от продукт. Второ, че някои съставки е трудно да са в един продукт и тогава е ок да ги имаш в отделни продукти. Някой път така е по-добре. Грижата за кожата и персонализираната рутина трябва да е с подбрани съставки за твоята кожа. Не ти трябват *всички* активни съставки и още повече в отделни продукти. Избери тези подходящи за теб. И трето е да ги разпредлиш в различните дни в седмицата. Много продукти, като пилинг или ретиноиди, са достатъчни един път в седмицата.
Кои съставки са подходящи за мен?
Разбери твоя тип кожа и идентифицирай проблемите и кое искаш да подобриш като я наблюдаваш. Дали е хидратирана, суха или мазна, с пигментни петънца, неравен тен, бръчици или липса на еластичност? Потърси продукт със някои от желаните съставки. Така по-вероятно те ще са в съобразени и ефективни концентрации и ще намалиш натоварването на кожата с разнообразни продукти в рутината.
Внимавай с тези, който съдържат 'всички' активни съставки - при тях често конценентрацията е твърде малка и се влагат в подукта просто за да са върху етикета. По-малко е повече, когато все пак е поне в минималното ефективно количество. Важно е активните съставки да са подходящи за твоята персонална рутина. Може да прочетеш повече за комбинирането на някои прпулярни активни съставки тук.
Имай реалистични очаквания.
Не забравяй, кожата има текстура и често това което виждаме в интернет и социалните мрежи не са реалистични изображения на кожата, а идеализирани и обработени образи. Използват се фотографски умения, светлина, грим и редактиране на избраженията, за да изглежда кожата максимално гладка и сияйна с равномерен цвят. Модната индустрия знае това много добре.
Грижата за кожата е маратон, а не спринт.
Отнема време, лични опити и наблюдения за персонализирането на рътината. Започни с 1-2 продукта и прави малки и постепенни промени. Добавяй или сменяй продукти в рутината един по един и през продължителен период от време. Нужно е време на кожата, обикновенно поне 2-4 седмици или понякога 2-3 месеца, за да се забележат каквито и да е резултати. Кожата се адаптира и може да променя своя тип с времето и продуктите.
Търси козметика подходяща за твоя тип кожа и изгради своята персонална рутина, която работи за теб!
Препратки, източници и допълнителна литература:
Какъв е моя тип кожа? - Как бързо и лесно да разбереш.
Активните съставки - ретинол, пептиди, серамиди, ниацинамид, витамин Ц, витамин Е, натуралните активни съставки - етеричните масла
Comments